انجمن پشتیبانی فارسی فریم ورک کیک پی اچ پی - cakephp

نسخه‌ی کامل: آموزش کیک پی اچ پی - مبتدی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3
سلام دوستان عزیزم
1
طبق توصیه صالح عزیز که همیشه تاکید دارن که برای یادگیری کیک پی اچ پی برین داکیومنت رو کامل از اول تا آخر بخونید و از اونجا که مدتی هستش که با برنامه نویسی لذت بخش با کیک آشنا شدم و در حال یادگیری این فریم ورک هستم داکیومنت کیک پی اچ پی رو از اول تا آخر همچنان مطالعه میکنم و بسی لذت میبرم اما درکنار این مطالعه همچنین خط به خط برای خودم داکیومنتی رو نوشتم که بعدها با مراجعه به اون بتونم مهارت خودم رو تقویت کنم.

2
یک لحظه ایده ای به ذهنم اومدکه چر این داکیومنت رو با دوستانم به اشتراک نزارم تا اونها هم اگر مفید بود استفاده لازم رو ببرن.شاید دوستانی تازه میخوان کار با این فریم ورک رو یاد بگیرن و از این همه سادگی لذت ببرن.

3
من ترجمم آنچنان قوی نیست که بشینم داکیومنت رو خط به خط ترجمه و ثبت کنم بلکه برای خودم در داکیومنتی اونچه که فهمیدم رو به زبون خودم نوشتم.پس این فایل ترجمله کامل داکیومنت کیک نیستش بلکه مطالبی هستش که من از مطالعه کیک فهمیدم و قطعا به همون دلیلی که بالا عرض کردم فایل حاوی ایراد هایی هستش که صد درصد برای دوستان حرفه ای کاملا مشهوده و حتی شاید من مفهومی رو هم به اشتباه متوجه شده باشم که اگر اینطور باشه ازشون خواهش میکنم با نظرات و راهنماییهاشون بنده و دوستان رو راهنمایی کنن ممنونم.

4
بابت زبون عامیانه مطلب هم یک عذرخواهی کنم چرا که اصلا به قصد منتشر کردن این داکیومنت رو ننوشتم و صرفا برای خودم نوشته شده پس اگر جملات کتابی و با دستور صحیح نیست معذرت میخوام

5
این شما و این قسمت اول این داکیومنت ساده برای دوستان تازه کار:
http://www.mediafire.com/?ity5j2jc54sejqd
در ضمن این فایل ورد رو هم ضمیمه کردم.
ممنون از شما
محمد نصیری
با احترام
جناب نصیری عزیز آفرین بر همت شما.
همت و تلاشتون جای بسیار تقدیر دارد. امیدوارم ادامه این فعالیت تون ادامه وار باشد.
ممنونم از توجه جناب فتاح پور و صالح عزیز
1
در فایل قبلی گفتیم که کیک پی اچ پی چیه ؟؟ چه طور کار میکنه و چه طوری به دیتابیس متصل میشه و چه طور نصب میشه و گفتیم که این فریم ورک از معماری mvc پیروی میکنه این هم فایل دوم که یه مقاله خوب درباره mvc رو از سایت معظم http://net.tutsplus.com انتخاب کردم
2
این هم قسمت دوم که یادمیگریم که mvc چیه ؟
1
خوب تا اینجا کار فهمیدیم mvc چیه و حالا میتونیم بریم ادامه منوال کیک رو بخونیم که آموزش وبلاگ هستش که ببینیم چقدر ساده میشه با کیک پروژه هامون تولید کنیم.
2
از این به بعد هر چی جلوتر میریم مطالب کمی تخصصی تر میشه و احتمال اینکه من چیزی رو نفهمم و یا اشتباه فهمیده باشم خیلی بیشتر میشه پس دوستان عزیز اگر وقتشون بهشون اجازه میده اشکالی دیدن حتما اعلام کنن ممنون میشم
این هم قسمت سوم
امیدوارم تا اینجا این فایل ها مفید بوده باشه حداقل واسه دوستان تازه کاری که میخوان کار با این
فریم ورک شروع کنن.
1
تا اینجا کار با مفهوم کیک پی اچ پی آنا شدیم با مفهوم mvc آشنا شدیم فهیمدیم که چه طور باید
کیک رو نصب کنیم تا چطوری اون رو به دیتابیس متصل کنیم و یک وبلاگ خیلی ساده هم ساختیم
و تو این فایل جدید درباره قواعد کیک پی اچ پی و مسیریابی و request صحبت میکنیم و در آخر هم یه نگاه اجمالی داریم روی کیک پی اچ پی و تمام چیزهایی که تا الان گفتیم رو مرور میکنیم
2
این هم قسمت چهارم این فایل .و در آخر هم تمام 4 فایلی که تا الان قرار دادم رو در یک فایل قرار میدم تا شاید دوستان بخوان همه مطالب در یک فایل قراره داشته باشه
3
از این به بعد منوال کیک پی اچ پی به صورت تخصصی و مفصل درباره تک تک اجزا کیک صحبت کرده که در قسمت بعدی میریم سراغ کنترلرها و تقریبا از قسمت بعدی هستش که سوال های من هم شروع میشه !
ممنونم
مرسی از آموزشتون فقط یه مشکلی دارم این لینک اول مدیافایر دانلود نمیشهHuh
سلام دوست عزیز میتونید از فایلی که ضمیمه کردم استفاده کنید.
حتی میتونید فایل manual-azaval ta moroo cakekphp که در آخرین پستم ضمیمه کردم دانلود کنید که کل مطالب رو
یکجا درون خودش داره.امیدوارم حداقل واسه یه نفر مفید باشه.
سلام دوستان عزیزم از تاخیر پیش اومده در این آموزش ها معذرت میخوام چندین و چند مشکل من جمله قطعی 1 هفته ای اینترنت و شروع امتحانات دانشگاه تنها دلیلش بودن.
1/
ما در فایل های قبلی کمی از کیک پی اچ پی فهمیدیم و خیلی ساده یه وبلاگ ابتدایی رو ساختیم و لذت بردیم از این همه سادگی و فهمیدیم که الگوی ام وی سی اصلا چی هستش و چه طوری کار میکنه.
2/
از این به بعد شروع میکنیم به تفصیل هر کدوم از بخش های این فریم ورک رو یاد میگیریم و طبق داکیومنت اول از همه میریم سر وقت کنترلرها.
3/
این همه قسمت اول کنترلر که ضمیمه کردم و امیدوارم مفید واقع بشه حداقل برای یکی از دوستان.
4/ در مطلب قبلی گفته بودم که از این به بعد سوالات من هم شروع میشه و در حین خوندن داکیومنت بعضی جاها رو متوجه نمیشه و در پایان هم سوالات خودم رو مطرح میکنم و ممنون میشم از دوستان حرفه ای من رو راهنمایی کنن.ممنونم از شما.

خوب این هم سوالات من درباه قسمت اول کنترلر ها :

1/ من این تیکه رو اصلا متوجه نشدم که چی میگه :
Remember to add the default Html and Form helpers, if you define var $helpers in your AppController
Please also remember to call AppController’s callbacks within child controller callbacks for best results:
کد:
<?php
public function beforeFilter() {
    parent::beforeFilter();
}

2/ اما مورد بعدی من این ریکوئست اکشن هستش که متنش رو میفهمم اما چندان چیزی ازش نفهمیدم.اینکه فرقض با ریکوئست نرمال چیه ؟ در واقع منظورم این بخش هستش :

When controller methods are used with requestAction() you will often want to return data that isn’t a string. If you have controller methods that are used for normal web requests + requestAction you should check the request type before returning:
کد:
<?php
class RecipesController extends AppController {
    public function popular() {
        $popular = $this->Recipe->popular();
        if (!empty($this->request->params['requested'])) {
            return $popular;
        }
        $this->set('popular', $popular);
    }
}
The above controller action is an example of how a method can be used with requestAction() and normal requests. Returning an array data to a non-requestAction request will cause errors and should be avoided. See the section on Controller::requestAction() for more tips on using requestAction()

نقل قول:1/ من این تیکه رو اصلا متوجه نشدم که چی میگه :
Remember to add the default Html and Form helpers, if you define var $helpers in your AppController
Please also remember to call AppController’s callbacks within child controller callbacks for best results:
کد:
<?php
public function beforeFilter() {
    parent::beforeFilter();
}

جواب سوال شما بر می گرده به نکات شی گرایی در پی اچ پی

زمانی که شما از یک کلاس ارث می برید. وقتی یک متغییر که در کلاس پدر مقدار دهی شده باشه و شما در کلاس فعلی مقدار اون رو تغییر بدید. مقدار تعریف شده در کلاس فرزند بر روی مقدار پدر overwrite میشه.

حالا در کیک شما ممکن هست که در AppController یک سری مقادیر تعریف کرده باشید. مثل هلپر ها. اگر در سایر کنترلرهاتون هلپری تعریف کرده باشید. دیگر هلپر های که در AppController تعریف شده فراخوانی نمی شوند.

البته در نسخه های 2.1 به بالا تا حدودی خود کیک مقدایر رو marge می کنه. اما همیشه شرایط خاص وجود داره.

نقل قول:2/ اما مورد بعدی من این ریکوئست اکشن هستش که متنش رو میفهمم اما چندان چیزی ازش نفهمیدم.اینکه فرقض با ریکوئست نرمال چیه ؟ در واقع منظورم این بخش هستش :

When controller methods are used with requestAction() you will often want to return data that isn’t a string. If you have controller methods that are used for normal web requests + requestAction you should check the request type before returning:
کد:
<?php
class RecipesController extends AppController {
    public function popular() {
        $popular = $this->Recipe->popular();
        if (!empty($this->request->params['requested'])) {
            return $popular;
        }
        $this->set('popular', $popular);
    }
}
The above controller action is an example of how a method can be used with requestAction() and normal requests. Returning an array data to a non-requestAction request will cause errors and should be avoided. See the section on Controller::requestAction() for more tips on using requestAction()

ارسال درخواست دو حالت کلی داره یکی این که از طرف بروز میاد. و دیگری یکی درخواست داخلی هست.

تکلیف در خواست خارجی مشخص هست. به محض رسیدن یک درخواست. عملیات رندر و .... انجام میشه.

اما در درخواست داخلی . شما نتیجه یک اکشن از یک کنترلر دیگر مد نظرتون هست. مثال کاملا گویا هست . زمانی متد popular از کنترلر RecipesController از طریق مرورگر فراخوانی میشه. نتیحه جستجو به لایه ویو ارسال و رندر میشه.

اما زمانی که ما requestAction برای صدا زدن همین متد استفاده می کنیم. درواقع نیاز به نتیجه کوئری مون داریم و نیاز به خروجی اچ تی ام ال اون نیست.
پس زمانی که نوع درخواست requested باشه. خروجی ما یک آرایه خواهد بود.

دوباره سلام دوستان عزیز
ممنونم از صالح عزیز که با تمام مشغله ای که داره جواب دو سوال قبلیم رو دادن ممنونم
1/
طبق قرارمون داریم درباره کنترلرها میخونیم و چیزهای بیشتری ازشون رو داریم یاد میگیریم
و امشب قسمت دوم کنترلرها رو قرار میدم که البته فایل قسمت اول هم درونش وجود داره.
در این قسمت چیزهای خوبی از کنتلرها یاد میگیریم و با یه سری متد آشنا میشیم و با خیلی از اصطلاحات و کابردهاشون آشنا میشیم
2/
هر جا که در فایل علامت سوال مشاهده کردین یعنی اینکه خود من هم اون قسمت هارو اینقدر خوب متوجه نشدم که وسه خودم داکیومنت بنویسم.واسه همین علامت سوال گذاشتم که داکیومنت رو دوباره بخونم و اگر نفهمیدم از دوستان عزیز چون شما بپرسم.پس این علامت سوال ها که تعدادشون هم کم نیست رو به بزرگواری خودتون ببخشین.اگر دوست عزیزی هم به این فایل نگاهی انداخت و وقتش کمی بهش اجازه داد ممنون میشم به مرور زمان اگر واسش امکانش بود این علامت سوال ها رو جواب بده ممنون میشم.
3/
اینم قسمت اول و دوم کنترلرها در یک فایل.باز هم امیدوارم مفید واقع بشه.
خواهش دوست. عزیز
متاسفانه شدیدا اوضاع و احوال زندگیم بهم ریخته، فکر می کنم 3 تاشون بیشتر نگاه نرکردم. و فعلا هم نمی تونم.یعنی فراموش می کنم.(کلی مطلب و داکیومنت هست که بوکمارک کردم.)

اما همین 3تا عالی بود. حتی می خواستم پیشنهاد زدن یک وبلاگ رو بدم که اون رو آپدیت کنید. که فراموش شد.
سر فرصت حتما می خونم. اگر سوالی هم هست لطفا در فروم بپرسید. اینطوری واسم سرراست تر هست.
ممنونم صالح جان
همین که این تایپیک رو میبینید خودش کلی ارزش داره.
امیدوارم که مفید واقع باشه واسه سایر دوستان
چشم سوالاتم رو به مرور زمان در قسمت های مختلف فروم میپرسم
ممنون از شما
سلام دوستان عزیزم امیدوارم روزهای خوبی رو داشته باشین
اگر کمی فاصله بین فایل های داکیومنت پیش میاد به بزرگواری خودتون ببخشین
شاید یه کم سرعتمون آهسته باشه اما پیوستگی میتونه مارو هر چه بیشتر و بهتر به
هدفمون نزدیک کنه.
1/
تا اینجا آموزش ما یه مرور اولیه روی اینکه کیک پی اچ پی چی هستش داشتیم و بعدشم
معماری به کار رفته در این فریم ورک که mvc هستش رو فهمیدیم چیه و بعدشم خیلی ساده
یه وبلاگ خیلی ساده درست کردیم.
بعدشم اومدیم شروع کردیم به ادامه داکیومنت و خوندن جزیی درباره قسمت های این فریم ورک
و دور اولین قسمت هم با کنترلرها شروع کردیم که در قسمت اول و دوم مربوط به کنترلرها خیلی
چیزها درباره کنترلرها یاد گرفتیم.
2/
اما حالا قسمت سوم مربوط به قسمت کنترلرها رو واستون قرار میدم امیدوارم واسه دوستان تازه
کار مفید واقع بشه.این قسمت مربوط میشه به دو آبجکت CakeRequest و CakeResponse که در نسخه 2 اضافه شده اند.
3/
این رو هم بگم که تا پایان این هفته قسمت کنترلرها به پایان میرسه.
4/
هر جا در فایل علامت ؟؟؟ مشاهده کردین به بزرگواری خودتون ببخشین که بنده هم فعلا
اون قسمت رو متوجه نشدم و باید با خوندن دوباره و پرسیدن از نخبگان این فریم ورک اونها
رو یاد بگیرم و به محض جواب گرفتن قسمت های ناقص رو هم برای شما قرار میدم.
5/
این هم قسمت سوم کنترلرها .امیدوارم حداقل برای یک نفر مفید واقع بشه.
موفق باشید
یه سلام دیگه به شما دوستان ( چقد من سلام میکنم ؟؟ !! )
خوب امروز فایل مربوط به قسمت های 4 و 5 کنترلر رو قرار میدم که دیگه قسمت کنترلر
به پایان میرسه و طبق داکیومنت میریم سر وقت views .
باز هم بابت علامت سوال هایی که در داکیومنت موجوده که نشون دهنده سوال بنده در اون زمینه
هستش که بعدا باید تکمیلش کنم معذرت میخوام.
امیدوارم مفید واقع بشه.
موفق باشید
در پست قبلی اعلام کرده بودم که از این به بعد میریم سراغ vieiw ها
این هم قسمت اول view ها امیدوارم مفید باشه
بابت علامت سوال های متن که نشون دهنده سوالات من در اون قسمت هستش که بعدا کامل میشه ببخشید
و نکته آخر رو بگم که جدا از این فایل های که اینجا منتشر میکنم دارم سعی میکنم یه کتاب آموزشی مناسب رو تهیه کنم که به موقع مزاحم چند تن از دوستان حرفه ای میشم.
ممنون
در پست قبلی قسمت اول ویوها رو با هم خوندیم و مرور کردیم
این همه کل قسمت های ویوها که امیدوارم مفید واقع بشه.
بعد از این در پست بعدی میریم سراغ مدل ها.
ضمن اینکه از ابتدا هم شروع کردم به تکمیل نهایی و دارم مفهوم ها + علامت سوالها رو تکمیل میکنم که طبق برنامه اونها رو هم قرار میدم.
ممنون
سلام دوستان عزیزم
فک کنم حدود 1 ماهی میشه که این تایپیک رو بروز نکردم ( به بزرگواری خودتون ببخشید )
دلیلش اسباب کشی و منتقل کردن نت بود که خیلی طول کشید

اما تصمیم گرفتم که به جای اینکه هر هفته یه مطلب بذارم که توش ابهاماتی هست
تصمیم گرفتم که کتاب آموزشی کیک پی اچ پی رو شروع کنم و فصل به فصل مرتب و منظم منتشرش کنم
احتمالا در مواقع لازم هم مزاحم استادان و دوستان حرفه ای بشم.
ممنون از شما

سلام.
جناب کفش دوزک و جناب صالح. لطفا بنده رو راهنمایی کنید که به شدت به کمک نیاز دارم.

من برنامه نویسی php رو به صورت معماری 3 لایه ( data access , bussiness logic , user interface ) آموزش دیدم.
و با کلاس نویسی هم کار کردم (متوسط)

میخواستم بدونم آیا استفاده از فریم ورک هایی مثل کیک رو با وجود اینکه من این مدل برنامه نویسی رو کار میکنم واجب میدونید؟

برای روشن تر شدن جریان این رو هم اضافه کنم که من اخیرا تصمیم به نوشتن یک crm کردم. با برنامه نویسی 3 لایه ای که عرض کردم خیلی خوب و سریع میتونم جلو برم. اما یه مقدار آموزش های کیک رو که دوست عزیز کفش دوزک گذاشته بودن خوندم و کلی گیج شدم Huh.

الان واقعا موندم که برای این پروژه بزرگ باید حتما از فریم ورک استفاده بشه یا روش خودم هم روش مناسب و قابل قبولی هست؟ Huh

خواهش میکنم کمکم کنید.
ممنونم Heart
سلام دوست عزیز
با اجازه از دوستان حرفه ای در حد دانش خودم سعی میکنم کمی سوالات مبهم شما رو پاسخگو باشم
1/
طبق تاکید چندین باره جناب صالح فریم ورک ها من جمله کیک فقط یه ابزار هستن که قراره کار ما در توسعه
اپلیکیشن ها رو آسون تر کنن.باید با توجه به پروژه و نیاز خودمون ابزارمون رو انتخاب کنیم.
2/
اینکه از فریم ورک استفاده کنید یا نه به نظرم کاملا شخصی هستش.نمونش من که بلافاصله بعد از یادگیری شی گرایی سمت فریم ورک و کیک اومدم.اما مثلا سالار کابلی یکی از طراحان و برنامه نویسان مطرح وب از فریم ورک خاصی استفاده نمیکنه و طبق روش خودش کارش رو انجام میده و یا جناب صالح که همزمان هم از کیک و زند و غیره استفاده میکنه.این مثال صرفا برای این بود که بگم که کاملا شخصی هستش به نظرم.
3/
معماری سه لایه (mvc) معروف ترین الگوی طراحی اپلیکیشن هستش و اگر به این الگو مسلط باشین و اگر بتونید طبق اون اپلیکیشن هاتون رو بنویسین مطمعن باشید که میتونه تاثیر دو چندان در کارتون و پیشرفتتون داشته باشه به نظرم.
4/
اینکه با خوندن نوشته های خام من که که خودم اسم آموزش رو واقعا نمیتونم روش بزارم کمی باعث گیج شدن شما شدم معذرت میخوام.خیلی سعی کرده بودم که با توجه به دانش کم خودم خیلی ساده توضیح بدم اما انگار اشتباه کردم.اما به هر حال اصلا نگران نباشید فقط کافیه به داکیومنت کیک مراجعه کنید و این داکیومنت رو بخونید کاملا متوجه میشین که کیک چیه و چی کار میکنه.

این صرفا نظرات شخصی من بود دوست عزیزم امیدوارم دوستان حرفه ای هم مثل صالح در اسرع وقت جوابتون رو بدن که کاملا براتون این ابهامات روشن بشه.
موفق باشید.

صفحات: 1 2 3