انجمن پشتیبانی فارسی فریم ورک کیک پی اچ پی - cakephp

نسخه‌ی کامل: اجرای کیک پی اچ پی CAKEPHP بر روی لوکال
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
قبل از اینکه شما کیک را اجرا کنید شما نیاز دارید که برنامه هایی را از قبل بر روی سیستم
خود اجرا کرده باشید.

سرور آپاچی
پی اچ پی ۴٫۳٫۲ یا بالاتر
Mysql
تمام این سه براحتی با نصب برنامه Xampp قابل اجراست. که ما در این آموزش به نحوه نصب زمپ نخواهیم پرداخت.
در آدرس وب خود شما به راحتی با وارد کردن آدرس http://localhost میتوانید به شاخه اصلی لوکال هاست خود دسترسی داشته باشید.

تهیه کیک پی اچ پی

اولین مرحله دانلود آخرین نسخه از سایت اصلی کیک به آدرس http://www.cakephp.org است. بعد از اینکه آخرین نسخه کیک را دانلود کردید باید آن را از حالت فشرده خارج کنید. و در مسیری که زمپ را نصب کردید داخل پوشه htdocs قرار دهید.
حال اجازه دهید یک نگاهی به محتویات داخل این پوشه بیندازیم.

پوشه App جایی است که تمام اتفاقاتی که در برنامه تان می افتد در این پوشه قرار داده میشود . از فایلهای کنترلر ،مدل ، ویو گرفته تا تمام فایلهای جاوا اسکریپت ، فلش وسی اس اس و عکسها و دیگر فایلها.
اگه شما یک نگاه مختصری در داخل این پوشه بیاندازید متوجه خواهید شد که تمام این فایلها در داخل پوشه های جداگانه ای طبقه بندی شده است.

پوشه cake شامل تمام کتابخانه و اسکریپت های کیک پی اچ پی است . اگر نسخه جدید تری از کیک ارائه شد شما میتوانید محتویات این پوشه را جایگزین کنید . همه چیز به درستی کار خواهد کرد.
در داخل این پوشه شما تمام کلاسها و اسکریپت های لازم در قالب فایلهای پی اچ پی جداگانه ای می بینید که برای اجرا شدن کیک احتیاج است ، قرار داده شده است.
پوشه Docs تمام فایلهای Log که شامل آخرین تغییرات است ، به همراه فایلهای Readme نگهداری میکند.
تمام اسکریپت های غیر مربوط با کیک نیز که شما قصد استفاده آن را در برنامه تان داشته باشید در آخرین پوشه به نام Vendors ذخیره شده است . بعدا در همین کتاب به شما یاد خواهیم داد که چگونه اسکریپت های مستقلی را در این پوشه نگهداری کنید.

اجرا کردن کیک پی اچ پی

اجرا کردن کیک به سادگی امکان پذیر است . برای اینکار تنها شما نام پوشه اصلی کیک را باید به نام برنامه ای که میخواهید با آن نام در آدرس بار اجرا شود تغییر دهید و آن را در داخل شاخه اصلی لوکال خود قرار دهید. شاخه اصلی لوکال شما میتواند به نام های WWW,webroot,Pulic_html شناخته شود . من اولین برنامه را به نام First_app قرار میدهم ، بنابراین برای اجرای برنامه خود باید در آدرس بار http://localhsot/first_app را تایپ کنیم. که شما صفحه خوش آمد گویی کیک را مشاهده خواهید کرد.
سپاس از آموزش خوبتون. 
من خودم با ومپ کار میکنم و همیشه برای پروژه جدیدم یک virtual host میسازم که خیلی ساده ست . در پست های آتی حتما جزئیات رو میزارم